Report of the National Triennial Convention of the Union of Taxation Employees

Public Service Alliance of Canada

Ottawa, ON
July 19 – 22, 2017


WEDNESDAY, JULY 19, 2017
Morning Session

As it is a tradition from the past conventions, Executive Council, Life Members and Host Committee Members were piped in.

UTE National President, Bob Campbell, officially called the National Triennial Convention to order at 9:00 a.m. on July19, 2017.

Sister Lisa Halbach, Aboriginal Representative on the UTE Equal Opportunities Committee introduced Aboriginal Elder, Barbara Dumont-Hill.  Sister Dumont-Hill welcomed the delegation with a few words.   

President Campbell thanked Elder Dumont-Hill and asked everyone to stand up and sing O’ Canada and Solidarity Forever.

ADOPTION OF THE CONVENTION AGENDA

M/S/C             Marc Brière / Madonna Gardiner

That the Convention Agenda be adopted as presented.

President Campbell asked the delegation to respect a moment of silence for deceased members as the names were coming up on the screens followed by a video.  The list of names can be found at the end of this report.

President Campbell then invited Brother Bill Blair, Regional Vice-President for the National Capital Region to say a few words.   Brother Blair welcomed the delegates, observers, guests and national office staff and wished them a nice stay in the beautiful City of Ottawa.  He invited to the podium Sister Donna Blair, Chair of the Host Committee.  Sister Blair, on behalf of the six locals in the National Capital Region, welcomed and thanked the delegation for attending the National Convention 2017 in Ottawa.  She introduced the members of the committee Brothers Gerard Kirkham and Imre Bene and Sisters Scynthia Ross and Linda Walters. 

Sister Blair introduced Mr. Mark Taylor, Ottawa Deputy Mayor, who said a few words and welcomed the participants in the the beautiful city of Ottawa.

President Campbell introduced the Life Members in attendance: Betty Bannon, Pamela Abbott, Marcel Bertrand, Jerry Dee, Terry Dupuis, Gwen Jackson, Jean Bergeron, Gerard Ennis, Jean-Pierre Fraser, Gord Hawkins, Louis Cadieux, Linda Cassidy, Denis Lalancette, Kent MacDonald, David Quist, Nick Stein and himself, Bob Campbell.  Also in attendance, UTE Honorary Members, Brothers Shane O’Brien and Bob Wallace.

Members of the Executive Council:

Marc Brière,                         First National Vice- President
Madonna Gardiner,              Second National Vice-President
Wayne Little,                        RVP - Pacific Region
Bill Blair,                               RVP - National Capital Region
Gary Esslinger,                    RVP - Prairie Region
Jérôme Martel,                     RVP - Québec Region
Cosimo Crupi,                      RVP - Northern & Eastern Ontario Region
Ken Bye,                              RVP - Greater Toronto Region
Greg Krokosh,                      RVP - Rocky Mountains Region
Doug Gaetz,                         RVP - Atlantic Region
Daniel Camara,                    RVP - Montréal Region
Jamie vanSydenborgh,        RVP - Southwestern Ontario Region
Bob Campbell,                     National President

Office Staff:

Sylvie Bastien, Chantal Beauchamp, Louise Dorion, Susan Duncan, David Girard, Andrea Holmes, Mathieu Juneau, Pierrette Labrie, Kent MacDonald, Annette Melanson, Liam Merrigan, Connie Nunez, Shane O’Brien, Christiane Pagé, Lyson Paquette, Alex Thon and Stephanie Wolff.

PSAC Executive Officers:

Robyn Benson                     National President
Chris Aylward                       National Executive Vice-President
Jamie Mills                            Regional Executive Vice-President, Pacific
Greg McGillis                        Regional Executive Vice-President, NCR

COUNCIL BUSINESS

During the week, Executive Council adopted a resolution to donate $5000.00 to the Red Cross, British Columbia Wildfire Relief Fund to help the communities in these difficult times.

Point of privilege - Wayne Little, RVP Pacific Region

That the Public Service of Canada and Components match the amount of $5,000.00 donated by the Executive Council.

The point privilege was well taken by the Chair.

REPORT OF THE CREDENTIALS COMMITTEE

M/S/C             Cosimo Crupi /Jérôme Martel

That there are 165 delegates, 121 observers, 23 guests, 15 life members and 2 honorary members for a total of 326 registered participants.

HARASSMENT POLICY & COMPLAINT ADMINISTRATORS

President Campbell stated that the UTE Harassment Policy could be found in the miscellaneous book under Section 3.  The Complaint Administrators are Brothers Mathieu Juneau, Doug Gaetz and Shane O’Brien and Sister Annette Melanson for the duration of the Convention.

He also mentioned the UTE Scent Free Policy for all UTE Events and asked everyone to not wear any perfumes, lotions etc… during all UTE functions.

ADOPTION OF THE CONVENTION PER DIEM

M/S/C             Marc Brière / Madonna Gardiner

That the per diem of $100 per workday and $125 for a weekend day be adopted.

RATIFICATION OF AMENDMENTS TO REGULATIONS

M/S/C             Marc Brière / Madonna Gardiner

That the Convention ratifies all amendments to the regulations made by the Executive Council since the 2014 Convention.

APPOINTMENT OF EXPENSE CLAIMS REVIEW COMMITTEE

M/S/C             Marc Brière / Madonna Gardiner

That Brothers Marc Brière, Shane O’Brien and David Webster be appointed as the Committee to review the expense claims of the Convention.

ELECTION OF DELEGATES TO THE PUBLIC SERVICE ALLIANCE OF CANADA CONVENTION

M/S/C             Marc Brière / Madonna Gardiner

That the two National Vice-Presidents and the 10 Regional Vice-Presidents be delegates to the PSAC Convention; and

That each region as defined in the Union of Taxation Employees’ By-Laws selects five (5) delegates and a minimum of five (5) alternates to the PSAC Convention.  In the event that the Union of Taxation Employees becomes entitled to more delegates, that the selection be filled by the regions starting with the ones that are the most populous.

ADOPTION OF THE PRESIDENT’S REPORT

M/S/C             Bob Campbell / Madonna Gardiner

That the report of the President be adopted.

ADOPTION OF THE FIRST NATIONAL VICE-PRESIDENT’S REPORT

M/S/C             Marc Brière / Madonna Gardiner

That the report of the First National Vice-President be adopted.

ADOPTION OF THE SECOND NATIONAL VICE-PRESIDENT’S REPORT

M/S/C             Madonna Gardiner / Marc Brière

That the report of the Second National Vice-President be adopted.

LATE RESOLUTION 318 – GENERAL RESOLUTIONS COMMITTEE

M/S/C             Marc Brière / Madonna Gardiner

That Resolution 318 be accepted.

PRESIDENTIAL ADDRESS

President Campbell delivered his address to the Convention delegation saying that it has been three difficult years since our last Convention.  The employer, the CRA doesn’t care much about his employees.  The union management relationship is declining at all levels as management does not keep its words on several issues.  Members should be vigilant and remain aware of what they believe is good for the membership.  He urged the locals to stop the internal dispute and remain united because it’s the secret of a strong union.  He expressed his belief that we could achieve this objective during this convention if people show respect and listen to each other’s. He concluded reiterating that UTE's mandate is to create a better work environment for our employees, protect their rights to work, get fair wages and move forward. He welcomed the convention delegates to Ottawa and wished them an excellent convention.

Point of privilege - Daniel Camara, RVP Montreal Region

Brother Jean-René Gagné from the Rouyn-Noranda Local will be arriving late and will be replaced by Brother Henri Bégin for the duration of the convention.

Point of privilege - Wayne Little, RVP Pacific Region

The PSAC has accepted to match the amount of $5,000.00 donated by Executive Council earlier during the week.

The points of privilege were well taken by the Chair.

REPORT OF THE FINANCE COMMITTEE

The Chairperson of the Committee, Brother Marc Brière, thanked and introduced the Committee Co-Chairs, Brothers Doug Gaetz and Gary Esslinger, and the Staff Advisor, Brother Liam Merrigan. He introduced also the members of the committee which are shown at the end of this report.  He mentioned that he would automatically be the mover of the resolutions and that Brother Gaetz would be the seconder for the budget.

M/S/C             Marc Brière / Doug Gaetz

PROPOSED BUDGET FOR 2018, 2019, 2020

Committee Recommendation of Concurrence of the budget as a whole carried.

RECESS FOR LUNCH


Afternoon Session

The afternoon session began at 1:15 p.m. with President Campbell in the chair.

Points of privilege – Local 00013 and 70004 – Additional Deceased Members

Dave Taylor, Toronto Center - Local 00013
Casey Wood, Ottawa Center - Local 70004

The points of privilege were well taken by the Chair.

REPORT OF THE CREDENTIALS COMMITTEE

M/S/C             Jérôme Martel / Cosimo Crupi

That there are 166 delegates, 120 observers, 23 guests, 15 life members and 2 honorary members registered for a total of 326 participants.

CHAIRPERSON OF THE NOMINATIONS & ELECTIONS COMMITTEE

President Campbell introduced Brother Jean Bergeron, Life Member and former UTE National President, Brother Marcel Bertrand, Life Member and former RVP for the Quebec Region and former National President and also Life Member, Sister Betty Bannon who will act as the Chairperson of the Nominations and Elections Committee.  Sister Bannon explained the elections process.

(cont’d) REPORT OF THE FINANCE COMMITTEE

M/S/D             Ashley Green / Glenn Steele

That the adopted budget be referred to the committee with instructions to re-examine the numbers used for revenues.

M/S/D             Ahmad Kayka / Harry Sampath

That the adopted budget be referred back to the committee with instructions to lower the amount for conferences to $400,000 for 1 year instead of 3 years.

M/S/C             Marc Brière / Gary Esslinger

Committee Recommendation #1

That there will be a monthly dues increase in 2018 of $1.25 ($21.00), in 2019 of $1.50 ($22.50), and in 2020 of $1.50 ($24.00).

Note: This will increase revenue by $375,000 in 2018, $825,000 in 2019, $1,275,000 in 2020 for a total of $2,475,000.

M/S/D             Chris Beaton / Stacy L’Hirondelle

That the dues increase be $1.25 in 2018 ($21.00), reduced to $1.00 in 2019 ($22.00) and reduced to $1.00 in 2020 ($23.00).

M/S/D             Heather Kenny / Sharon Cowie

That the dues increase be $1.25 in 2018 ($21.00), reduced to $0.50 in 2019 ($21.50) and reduced to $0.50 in 2020 ($22.00).

M/S/D             Mike Chartrand / Rhea Sandy

That the dues increase be $1.50 in 2018 ($21.25), $0.50 in 2019 ($21.75) and $0.50 in 2020 ($22.25).

M/S/C             Marcel Hanson / Shawn Bergeron

That the previous question be now called.

Committee Recommendation of Concurrence / defeated.

Committee Recommendation #2

That $15,000 from the line item PSAC National Convention, to be held in 2018, be used for promotional items for all delegates and observers in order to promote UTE’s visibility at the Convention.

M/S/D             Ashley Green / Glenn Steele

That Recommendation #2 be referred back to the committee with the instructions to lower the amount to $10,000.00 or less.

M/S/C             Jennifer Phillips / Lorna MacIsaac

Sister Phillips asked for a standing count.  The Chair agreed and the standing count took place.  The result was 79 / 70.

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

The meeting recessed at 4:00 p.m.


THURSDAY, JULY 20, 2017
Morning Session

President Campbell called the Convention to order at 9:00 a.m. and thanked the Host Committee for the good work in organizing the Fun Night at La Ferme Rouge.  The participants gave their appreciation by a round of applause.

Point of privilege – Greg Krokosh, RVP Rocky Mountains

He asked Sister Madonna to joint him at the mike.  On behalf of the EO Committee, he thanked Sister Madonna for the work she did on the committee and gave her a thank you card signed by the members of the committee as a token of appreciation.

The point of privilege was well taken by the Chair.

REPORT OF THE CREDENTIALS COMMITTEE

M/S/C             Cosimo Crupi / Jérôme Martel

That there are 166 delegates, 121 observers, 23 guests, 15 life members, and 2 honorary members registered for a total of 327 participants.

(Cont’d) FINANCE COMMITTEE RECOMMENDATIONS

Committee Recommendation #3

That the unused portion of the line items Non-UTE Union events, Education - Regional and Education - National be carried over from year to year until 2020.

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Committee Recommendation #4

That a new budget line item called Political Action /Campaigns be created starting from the year 2018; and

That the budget for this new line item be established in the amount of $150,000; and

That the unused portion of the line item Political Action/Campaigns be carried over from year to year until 2020.

M/S/D             Hicham Youssfi / Mathew Mosher

That Recommendation #4 be referred back to the committee with instructions to change the recommendation so that the money not spent from the line item Political Action /Campaigns in the previous budget 2015-2017 be carried over into the 2018-2020 budget to be used for Political Action /Campaigns.

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Notice to amend the agenda – Shady Zekry

Brother Shady Zekry from Local 70000 served notice to amend the agenda to reconsider the budget to take into consideration the creation of the 2 new Locals in the NCR Region adopted at the March meeting of the Executive Council.

Committee Recommendation #5

That the unused portion of the line item Regional / Inter-Regional Conferences be carried over from year to year until 2023; and

That starting from 2024 to 2026 budget cycle that any unused portion of the line item Regional/Interregional Conferences be carried over within that cycle.

M/S/C             Glenn Steele / Ashley Green

That this recommendation be referred back to the committee with instructions that the carry-over be changed from 2023 to 2020 and that it is carried over starting from 2021 to 2023.

Committee Recommendation #6

That UTE provides a yearly communication subsidy in the amount of $250 to each Local to help pay, for a period of twelve (12) months, the cost of a data plan; and

That this communication subsidy be paid to the Locals by UTE National in January 2018, 2019 and 2020; and

That the Locals must provide proof to the UTE National Office that they have a data plan, within sixty (60) days of receiving the subsidy. Otherwise, the subsidy shall be recouped by the National Office.

Committee Recommendation of Concurrence / Defeated.

REPORT OF THE BY-LAWS COMMITTEE

The Chairperson of the Committee, Brother Daniel Camara, thanked and introduced the members of the Committee (listed at the end of this report), the Committee Co-chairs, Brothers Ken Bye and Wayne Little and the Staff Advisor, Brother Kent MacDonald. He proposed that the resolutions be dealt with in the order presented in the report and that he would automatically be the mover and Brother Bye be the seconder of all resolutions.

M/S                 Daniel Camara / Ken Bye

Resolution 411 was withdrawn by the submitting Local.

Resolutions 401, 403, 405, 406, 407, 408 and 409 were treated as a block.

Recommendations of Concurrence / carried unanimously.

Recess for coffee break


M/S/C             Shady Zekry / Lorna MacIsaac

That the Committee Recommendation #1 be reconsidered to include the creation of the two (2) new locals in the National Capital Region.

ENTERTAINING GUEST

President Campbell introduced Canadian Comedian, Author and Mental Health Advocate, Jessica Holmes.   She is best known for her work with the Royal Canadian Air Farce, which she joined in 2003.  Jessica also devotes much time to helping others live well. In her wellness keynote addresses, she mixes humour with her message about the importance of de-stressing and laughing at life’s shortcomings, and speaks with intelligence and insight on her own experiences of dealing with post-partum depression, finding work-life balance, and re-igniting passion. President Campbell thanked her for accepting the invitation and for bringing some joy and making people laugh.

Recess for lunch


Afternoon Session

The afternoon session began at 1:15 p.m. with President Campbell in the chair.

REPORT OF THE CREDENTIALS COMMITTEE

M/S/C             Jérôme Martel / Cosimo Crupi

That there are 166 delegates, 122 observers, 24 guests, 15 life members and 2 honorary members registered for a total of 329 participants.

(cond’t) REPORT OF THE BY-LAWS COMMITTEE

M/S                 Daniel Camara / Ken Bye

Resolution 404 - Equal Opportunities Conferences

M/S/C             Mario Potvin / Daniel Gagnon

That the question be now called and that the vote be held by secret ballot.

Committee Recommendation of Concurrence / defeated.

M/S/C             Glenn Steele / Ginger Cole

That the ballots be destroyed.

GUEST SPEAKER

Brother Jamie vanSydenborgh, Regional Vice-President for the Southwestern Ontario Region and Chair of the Political Action Committee introduced Pierre-Luc Dusseault, National Revenue Critic and Member of Parliament, from the New Democratic Party (NDP). Mr. Dusseault started saying that we share a common goal – serving Canadians with the attention, the respect and the care they deserve and to fight against tax evasion. Mr. Dusseault is very supportive of our concerns, including the Phoenix fiasco, employees should not have to pay and suffer because of the government mistakes and mismanagement; the fight against the targeted benefits pension regime imposed on employees and retirees; the Conservative anti-union bills and the affected members due to the reorganization of the workplace across the country, particularly contract workers who do not have a permanent job.  This practice must be denounced and eliminated. He concluded pointing out that the NDP goes back to its union roots and that they will be there when we need political support in our fight for good jobs and dignity in our workplace.  Their priority is Canadian workers!

GUEST SPEAKER

President Campbell introduced Sister Robyn Benson, PSAC National President.  Sister Benson thanked Brother Campbell for inviting her because UTE conventions hold a special place in her heart and she is always very proud of her component, that stands strong and united.  She is proud of UTE for staying strong during the last round of bargaining and pushing through to arbitration for wage justice.  She is proud of how UTE represents its members well, and proud of how well UTE played its leadership role before and during the last election.   Together, UTE and PSAC got rid of the Harper government.  She commented on the Liberals’ broken promises, such as electoral reform, child care tax credits, pension Bill 27, the green light given to privatization and Phoenix, that is still not fixed.  She emphasized on the need to get stronger and more powerful as we approach a new round of bargaining and hold Liberals accountable for their promises.  It is very important to the members involved and especially young members. She concluded saying that this will be her last UTE convention and that she will miss working with such great people.

REPORT OF THE HONOURS AND AWARDS COMMITTEE

The Chair of the Honours and Awards Committee, Brother Wayne Little introduced the members on the committee, Brother Jérôme Martel, Co-Chair, the Presidents’ Representative, Sister Gesine Campbell and Sister Louise Dorion, Staff Member.  He also thanked Brother Denis Lalancette, former Chair of the committee for his contribution to the committee before he retired last year.

  • Brother Johann Ackermann from the Surrey Local was awarded a 25-year service pin.

  • Brother Barry Melanson, from the London Local, former member of the UTE Communications Committee was presented with the Godfroy Côté Award for his commitment to achieving the aims and objectives of UTE and exhibiting exemplary service at any level of UTE.

  • The Life Member status was awarded to Sister Debbie Ferguson from Saint John, Presidents’ Representative member of the Health and Safety Committee; and Brother Jean-Pierre Fraser, former RVP for the Quebec Region, as a tribute to their many years of exemplary service and dedication to the membership.

At this point, announcements were made. President Campbell advised the participants of the Regional Elections that were to take place the next morning at 9:00 a.m. in their respective meeting rooms.  The Convention recessed until the next day.

Recess for the day at 4:00 pm.


FRIDAY, JULY 21, 2017
Afternoon Session

President Campbell called the Convention to order at 1:15 p.m.

REPORT OF THE CREDENTIALS COMMITTEE

M/S/C             Cosimo Crupi / Jérôme Martel

That there are 166 delegates, 122 observers, 24 guests, 15 life members and 2 honorary members registered for a total of 329 participants.

At this point, President Campbell acknowledged the presence of Brother John Gordon, former PSAC National President, Brother John Edmonds, former National President of the Union of Solicitor General Employees and Sister Dale Robinson, PSAC Strike Mobilization Officer.

GUEST SPEAKER - MAJOR ED SMITH (RETIRED) - ICA

President Campbell introduced Major Ed Smith from the International Children Awareness, a non-profit organization committed to long-term development throughout countries in need. Major Smith expressed his gratitude for the support received from UTE for the past ten years to provide water and to help Cameroon in building 3 schools since UTE involvement. He reiterated his gratitude to UTE for its years of loyalty.

(cont’d) REPORT OF THE BY-LAWS COMMITTEE

M/S                 Daniel Camara / Ken Bye

Resolution 410 - Committees

2ndBE IT RESOLVED THAT a Call Centre Presidents’ Representative position be added to the UTE Staffing Committee.

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

CHAIRPERSON OF THE NOMINATIONS & ELECTIONS COMMITTEE

ELECTIONS

President Campbell invited Sister Betty Bannon to reiterate the voting procedures to the delegation.

(cond’t) REPORT OF THE FINANCE COMMITTEE

The referral to the committee to amend Recommendation #5 was accepted by the committee.

M/S                 Marc Brière / Gary Esslinger

Amended Committee Recommendation #5

That the unused portion of the line item Regional / Inter-Regional Conferences be carried over from year to year until 2020; and

That starting with the 2021 to 2023 budget cycle, that any unused portion of the line item Regional/Interregional Conferences be carried over within that cycle.

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Committee Recommendation #1

Following the approval of the motion to reconsider the dues increase proposal, the committee re-submitted its original recommendation #1.

M/S                 Marc Brière / Gary Esslinger

That there will be a monthly dues increase in 2018 of $1.25 ($21.00), in 2019 of $1.50 ($22.50) and in 2020 of $1.50 ($24.00).

Note: This will increase revenue by $375,000 in 2018, $825,000 in 2019, $1,275,000 in 2020 for a total of $2,475,000.

M/S/C             Danielle Meloche / Crystal Isaac

That Recommendation #1 be referred back to the committee with instructions that the dues increase be $0.75 in 2018, ($20.50), $0.75 in 2019 ($21.25) and $0.75 in 2020 ($22.00).

REPORT OF THE GENERAL RESOLUTIONS COMMITTEE

The Chairperson of the Committee, Brother Bill Blair thanked and introduced the members of the Committee (listed at the end of this report), the Committee Co-Chairs, Brothers Greg Krokosh and Jamie vanSydenborgh and the Staff Advisor, Brother Mathieu Juneau.  He proposed that the resolutions be dealt with in the order presented.

M/S     Jamie vanSydenborgh / Greg Krokosh

Resolution 301 - Phoenix Pay

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Resolution 304 (a) - Mental Health Issues

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Resolution 305 (a) - Compensation Issues

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Resolution 309 - PSAC National Fully Fund PSAC Regional Conventions

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Resolution 310 - Transfer of Service Delivery Functions

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Resolution 311 - Funding PSAC Regional Conventions

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

Resolution 312 - Severance for PSAC – Paid Elected Reps

Committee Recommendation of Concurrence / defeated.

Recess for lunch


Afternoon Session

The afternoon session began at 1:15 p.m. with President Campbell in the chair.

SPECIAL TRIBUTE

At this point, the delegation paid a special tribute to the National President, Brother Bob Campbell in recognition of his commendable and exceptional work and involvement over his 42 years as a unionist.  Locals and RVPs were invited to come to the stage to highlight the good memories and anecdotes that unite them with Brother Campbell as well as offer him some presents.

Brother Campbell will be retiring soon after convention.

Recess for the day at 5:00 pm.


SATURDAY, JULY 22, 2017
Morning Session

President Campbell called the Convention to order at 9:00 a.m.

REPORT OF THE CREDENTIALS COMMITTEE

M/S/C            Jérôme Martel / Cosimo Crupi

That there are 166 delegates, 122 observers, 25 guests, 15 life members and 2 honorary members registered for a total of 330 participants.

(cont’d) REPORT OF THE FINANCE COMMITTEE

The referral to amend Recommendation #1 was accepted unanimously by the committee.

M/S                Marc Brière / Gary Esslinger

Amended Committee Recommendation #1

The committee as per the referral presented an amended Recommendation #1 as follows:

That there will be a dues increase in 2018 of $0.75, ($20.50), in 2019 of $0.75 ($21.25) and $0.75 in 2020 ($22.00).

Note: This will increase revenue by $225,000 in 2018, $450,000 in 2019, $675,000 in 2020 for a total of $1,350,000.

Committee Recommendation of Concurrence / carried.

(cont’d) REPORT OF THE BY-LAWS COMMITTEE

M/S                 Daniel Camara / Ken Bye

Resolution 413 - Regulation 13 Travel Expenses

1st BE IT RESOLVED THAT Regulation 13 be amended to include the following:

Where a UTE's nationally funded participant's home airport is 400 kilometers or less from the airport of the city where the Union of Taxation Employees Triennial Convention is being held, the travel grant provided to the Local of the affected participant will be the lessor of either:

  • a per kilometer rate between home and the convention site plus parking or
  • the cost of an airline ticket and ground transportation; and

2nd BE IT FURTHER RESOLVED THAT if an aforementioned participant actually does travel by air, that his or her Local's travel grant will be based on 2 times the Flex Class Airfare rate upon submission of appropriate receipts.

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

Resolution 410 -  Regulation 3 Committees

3rd BE IT FURTHER RESOLVED THAT the President’s Representative elected to this position on the Staffing Committee by a member currently employed in a Canada Revenue Agency (CRA) Call Centre as defined in the UTE Regulations; and

4th BE IT FURTHER RESOLVED THAT the roles, duties, and selection criteria be the same for this position as it is currently with the Tax Services Office and Taxation Centres UTE Staffing Committee President’s Representatives, and the first selection process shall take place at the September 2017 UTE President’s Conference.

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

M/S                 Ken Bye / Daniel Camara

Resolution 402 -   By-Law 6 Form of Organization

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

Resolution 410 - Regulation 3 Committees

1st BE IT RESOLVED THAT the Call Centre Committee be dissolved and removed as a Standing Committee;

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

Resolution 412 - Regulation 13 Travel Time

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

M/S                 Daniel Camara / Ken Bye

Resolution 413 - Travel Expenses

3rd BE IT FURTHER RESOLVED THAT Regulation 13.5.1 be amended as follows:

The travel grants for Locals shall normally be the cost of 2 times the Flex Class Airfare or a per kilometer rate without receipt. The intent of the 2 times Flex Class Airfare or per kilometer rate is to ensure the participation of the delegate and to assist Locals in sending additional participants.  Any airfare or rate other than as described herein shall have prior approval of the President or in their absence the 1st Vice-President.

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

M/S                 Ken Bye / Daniel Camara

Resolution 414 - Regulation 24 Honours and Awards

1st BE IT RESOLVED that UTE continue to invite Life Members to attend the UTE Triennial Conventions.

2nd BE IT RESOLVED that UTE fully fund the attendance of each Life member for one convention of their choosing subsequent to their induction.

4th BE IT RESOLVED that Regulation 24 be updated in accordance with any resolutions passed.

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

M/S                 Daniel Camara / Ken Bye

3rdBE IT FURTHER RESOLVED that former UTE National Presidents who are Life Members be invited to all UTE Triennial Conventions and be fully funded in the same manner as delegates.

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

REPORT OF THE BARGAINING COMMITTEE

The Chairperson of the Committee, Sister Madonna Gardiner, thanked and introduced the members of the Committee (listed at the end of this report), the Committee Co-chairs, Brothers Jérôme Martel and Cosimo Crupi and the Staff Advisor, Sister Andrea Holmes.  He introduced the members of the committee.  The list is at the end of this report.  She proposed that the resolutions be dealt with in the order presented in the report and that Brother Crupi would automatically be the mover and Brother Martel would be the seconder of all resolutions.

Resolution 204 - Regulation 15 Ratification Votes

M/S                 Cosimo Crupi / Jérôme Martel

M/S/D             Melanee Jessup / Jennifer MacPherson

That Resolution 204 be divided to treat all the rational points separately.

M/S/C             Peter Belkosky / Denise Robert

That the question be now called. 

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

Recess for Coffee break  


M/S/C             Ashley Green / Colette Fortin

That late resolution "Life Member Privileges" be accepted.

M/S                 Jérôme Martel / Cosimo Crupi

Resolution 201 - Collective Bargaining – Cooling-off Period

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

At this point, President Campbell acknowledged the presence of Brother Eddy Bourque, National President and Sister Crystal Warner, National Executive Vice-President of the Canada Employment and Immigration Union.

M/S                 Cosimo Crupi / Jérôme Martel

Resolution 202 - Sharing Results of Ratification Votes

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

President Campbell turned the Chair over to Brother Brière.

M/S                 Jérôme Martel / Cosimo Crupi

Resolution 203 - PSAC Reg. 15(A) Ratification Vote (T. Greenough recorded against)

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

M/S                 Cosimo Crupi / Jérôme Martel

Resolution 205 - Signing Bonuses for Employees on Leave

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

President Campbell resumed the chair.

M/S                 Jérôme Martel / Cosimo Crupi

Resolution - 206 Add a Bargaining Team Member who is 35 or Younger

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

M/S                 Cosimo Crupi / Jérôme Martel

Resolution - 207 Amending PSAC Regulation 15 of the PSAC Constitution

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

(cont’d) REPORT OF THE GENERAL RESOLUTIONS COMMITTEE

M/S                 Bill Blair / Jamie vanSydenborgh

Resolution 302 - Vision Care

Committee Recommendation of Non-Concurrence / carried.

M/S                 Jamie vanSydenborgh / Bill Blair

Resolution 303 - Compassion Fatigue

M/S/C             Ginger Cole / Theresa Greenough

That the question be now called.

Committee Recommendation of Non-Concurrence / defeated.

M/S/C             Greg Krokosh / Marc Brière

That concurrence be moved in Resolution 303 / carried.

At this point, announcements were made. The Convention recessed until the afternoon session.

Recess for lunch


Afternoon Session

The afternoon session began at 1:15 p.m. with President Campbell in the chair.

M/S/D             Ashley Green / Joanne Coish

That late Resolution Regulation13 on Travel Time be accepted.

Point of privilege - Daniel Camara, RVP for the Montreal Region

Congratulate Sister Lina Tremblay from the Laval Local who will be retiring soon.

The point of privilege was well taken by the Chair.

REPORT OF THE CREDENTIALS COMMITTEE

M/S/C             Cosimo Crupi / Jérôme Martel

That there are 166 delegates, 122 observers, 25 guests, 15 life members and 2 honorary members registered for a total of 330 participants.

NOMINATIONS & ELECTIONS COMMITTEE

ELECTIONS

President Campbell turned the Chair over to Sister Betty Bannon for the purpose of conducting the elections.  She invited the committee members to the front, Brothers Marcel Bertrand and Jean Bergeron.

Sister Bannon declared all positions vacant and went on, giving the names received for positions as follows:

Election of National President

Brother Marc Brière nominated by Gary Esslinger and seconded by Marc Cloutier.

Brother Brière was elected by acclamation.

Election of First National Vice-President

Brother Doug Gaetz nominated by Bob Campbell and seconded by Daniel Camara.

Brother Gaetz was elected by acclamation.

Election of Second National Vice-President

Brother Randy McKeown, nominated by Kelly McKeown and seconded by Paul Napady.

Brother Adam Jackson, nominated by Terry Ruyter and seconded by André Michaud.

Brother Jackson was elected.

The election results for Regional Vice-Presidents and Alternate Regional Vice-Presidents were as follows:

Atlantic Region:

Regional Vice-President:                          Doug Gaetz
Alternate Regional Vice-president:           Brian Oldford
2nd Alternate Regional Vice-president:    Michelle Neill

Quebec Region:

Regional Vice-President:                          Jérôme Martel
Alternate Regional Vice-President:           Josée Verret

Montreal Region:

Regional Vice-President:                         Daniel Camara 
Alternate Regional Vice-President:          Eddy Aristil
2nd Alternate Regional Vice-President:   Annick Lamoureux 

National Capital Region:

Regional Vice-President:                          Linda Koenders
Alternate Regional Vice-President:          Dave Lanthier                      

Prairie Region:

Regional Vice-President:                         Gary Esslinger
Alternate Regional Vice-President:          Jeff Sexton

Rocky Mountains Region:

Regional Vice-President:                         Greg Krokosh
Alternate Regional Vice-President:          Chris Beaton

Pacific Region:

Regional Vice-President:                          Kimberly Koch
Alternate Regional Vice-President:          Terry Ruyter

Northern and Eastern Ontario Region:

Regional Vice-President:                          Cosimo Crupi
Alternate Regional Vice-President:          Chris Foucault         

Greater Toronto Region:

Regional Vice-President:                          Ken Bye
Alternate Regional Vice-President:          Selby Hewitt

Southwestern Ontario Region:

Regional Vice-President:                          Jamie vanSydenborgh
Alternate Regional Vice-President:          Jennifer MacPherson

The election results for delegates to the PSAC Convention and alternates were as follows:

Atlantic Region:

PSAC Delegates:  (1) Darlene Bembridge
                              (2) Hicham Youssfi
                              (3) Ginger Cole
                              (4) Glenn Steele
                              (5) Michelle Neill

            Alternate PSAC Delegates:   (1) Glenn Murray  
                                                          (2) Heather Ford
                                                          (3) Angela Campbell
                                                          (4) Colette Fortin
                                                          (5) Michelle Lake
                                                          (6) Joanne Coish
                                                          (7) Josh Atwood
                                                          (8) Chris Diliberatore
                                                          (9) Ed Smith

Quebec Region:

PSAC Delegates:  (1) Monique Déry
                              (2) Daniel Gagnon
                              (3) Josée Verret
                              (4) Mario Potvin
                              (5) Hugues Bolduc                                                                                               

Alternate PSAC Delegates:  (1) Michelle Lafond
                                             (2) André Michaud
                                             (3) Solène Boudrias
                                             (4) Patrick Bertrand
                                             (5) Isabelle Guévin
                                             (6) Susan Laroche
                                             (7) Sylvie Héon

Montreal Region:

PSAC Delegates:  (1) Céline Germain
                              (2) Annick Lamoureux
                              (3) Marc Latulippe
                              (4) Henri Bégin
                              (5) Patrick Rocheleau

Alternate PSAC Delegates:  (1) Justin Leinhos
                                              (2) Anael Haché
                                              (3) Idriss Gundiam
                                              (4) Christine Leclerc
                                              (5) Victor Bender

National Capital Region:

PSAC Delegates:  (1) Shady Zekry
                              (2) Loree-Ann Huard
                              (3) Rhea Sandy
                              (4) Mike Chartrand
                              (5) Gesine Campbell      

Alternate PSAC Delegates:  (1) Philip Samojlenko
                                              (2) Laura Kaeding
                                              (3) Lorna MacIsaac
                                              (4) Richard Weintrager
                                              (5) Kim Cardinal
                                              (6) Alan Craig
                                              (7) Scott Henneberry
                                              (8) Lee Pallotta
                                              (9) Dave Lanthier

Prairie Region:

PSAC Delegates:  (1) Wanda Dufty
                              (2) Wayne Barbeau 
                              (3) Christine McLennan 
                              (4) Patrick Ferguson
                              (5) Vanessa Erickson                                                                                                                       

Alternate PSAC Delegates:  (1) Jeff Sexton
                                             (2) Stephanie Smylski
                                             (3) Shawn Bergeron
                                             (4) Ken Yestrau
                                             (5) Nathaniel Angus-Jackman

Rocky Mountains Region:

PSAC Delegates:  (1) Chris Beaton
                              (2) Kirsten Strachey
                              (3) Trixie Gorzo
                              (4) Brenda Skayman
                              (5) Kevin Welgush

Alternate PSAC Delegates:  (1) Val Illingworth
                                              (2) Lisa Halbach
                                              (3) Alan Travisanutto
                                              (4) Stasi L’Hirondelle
                                              (5) Christine Krokosh

           Pacific Region:

PSAC Delegates:  (1) Sue Moser
                              (2) Andrew Wickens
                              (3) Dennis Wong
                              (4) Terry Ruyter
                              (5) Derek Johannson

           Alternate PSAC Delegates:   (1) Lonnie Campbell
                                                         (2) Johann Ackermann
                                                         (3) Marcel Hanson
                                                         (4) Theresa Greenough
                                                         (5) Kanwal Ghuman

Northern and Eastern Ontario Region:

PSAC Delegates:  (1) Chris Heywood
                              (2) Miranda Coutu
                              (3) Peter Cloidt
                              (4) Jacquie Whyman
                              (5) Marina Robbins

Alternate PSAC Delegates:  (1) Tracy Marcotte
                                              (2) Janice Glenn-White
                                              (3) Tammy Veltri
                                              (4) David Webster
                                              (5) Jamie Batley
                                              (6) Matt McLeod                                      

Greater Toronto Region:

PSAC Delegates: (1) Selby Hewitt
                             (2) Andrea Cullen
                             (3) Brad Feraday
                             (4) Jerry Mendlowitz
                             (5) Wanda Clancy

Alternate PSAC Delegates:   (1) Jennifer Phillips
                                              (2) Paul Napady
                                              (3) Lynette Osborne
                                              (4) Paula Bartley
                                              (5) Cornel Vernon

Southwestern Ontario Region:

PSAC Delegates:   (1) Clarkson Newport
                               (2) Jennifer MacPherson
                               (3) Stephen Au
                               (4) Melanee Jessup
                               (5) James Walker

Alternate PSAC Delegates:    (1) Barb Pawlovich
                                                (2) Zaineel Braun
                                                (3) Steve Bowden
                                                (4) Pauline Shiwsankar
                                                (5) Iain Auld
                                                (6) Jen Racette
                                                (7) Gina Degner
                                                (8) Paula Schulz

Sister Bannon turned the Chair over to former National President, Brother Bob Campbell.

OATH OF OFFICE

Brother Campbell gave the Oath of Office to all the National Elected Officers and the Executive Council Members.

RECOGNITION

Brother Campbell thanked the members of the Host Committee, Door Tilers, Technicians from ELC and the Interpreters.

He thanked Sisters Labrie, Melanson and Brother O’Brien for their great work for the past months in organizing the convention and dealing with all the service providers, including this hotel. 

He thanked the National Office Staff, for their valuable contribution before and during convention.

He thanks all participants for attending the convention and acting with respect for one another.

ADJOURNMENT OF CONVENTION

Before closing the Convention, newly elected President Marc Brière thanked all the delegates and the observers for their professionalism and support, the Door Tilers, the Convention Host Committee and the Ottawa Locals for their excellent work and great hospitality, the National Office staff, the interpreters and the technicians without whom this convention would not have been successful.  He also thanked:

His nominator Brother Gary Esslinger and his seconder Brother Marc Cloutier, from his Local, for their trust and on-going support.  His entire campaign team and supporters (you know who you are, he said) for everything they have done during the week. The Québec and Montréal regions who financed his campaign. Thank you!

He introduced and thanked his mother Pauline Tardif who celebrated her birthday on July 20th, his spouse Claudine Marquis for her support and encouragement, and his two sons Simon, 18 years old and Mathis,10 years old for their understanding as he is often absent from home.  A special thanks to his father, Fernand Brière who gave him good advices on how to understand politics and be a good unionist as he was himself.  Also, a special thanks to Brother Sabri Khayat who was his mentor and who supported him when his father passed away. He commented that he was pretty sure that Sabri wanted more than him that he becomes National President. He thinks he was Sabri’s little special project. He concluded saying: Sabri, I want you to know that your project, for the moment, has been very successful.

We are leaving here today as a "united union" and we are ready to listen to our activists, our members. Thank you very much, long live UTE!

At this point, he reminded the new Council members that there would be a brief Council meeting after the adjournment of convention in the Oak room.

M/S/C            Debbie Ferguson / Darlene Bembridge

That the Convention be adjourned.

The Chair Brother Brière adjourned the Convention at: 3:00 p.m.

Following are the reports of the various committees.  The Executive Council will deal with the unfinished business of the Convention in September.


In memory of our members who have passed since our last Convention.

Those who are gone
will always be loved and remembered.

CONVENTION 2017 / CONGRÈS 2017
DECEASED MEMBERS / MEMBRES DÉCÉDÉS

  • Adam, Line – Shawinigan South / Sud
  • Aldea, Jo-Ann – Ottawa TSO / BSF
  • Alexander, Neil – Ottawa Centre
  • Ali, Wendy – Toronto East / Est ÿ            
  • Arista, Pietro Peter – Toronto West / Ouest
  • Aubé, Jocelyne - Laval
  • Auger, Michelyne – Ottawa East / Est
  • Barbour, Dave – Edmonton
  • Barron, Christopher – Ottawa TC / CF
  • Basi, Liliane – Prince George
  • Beaucaire, Gisele – Ottawa Centre
  • Beaulieu, Lucie - Sherbrooke
  • Benoit, Marc-André – Shawinigan South / Sud
  • Blake, Christine – Ottawa TC / CF
  • Bordeleau, Diane - Sudbury
  • Bouvier, Isabelle - Montréal
  • Bridgeman, Teresa – Surrey TC / CF
  • Briggs, Betty - Halifax
  • Brittain, Robert (Bob) – Saint John
  • Broerken, Michele – Surrey TC / CF
  • Burke, David – Fraser Valley TSO / BSF
  • Burke, Sandra - Halifax
  • Byl, Ike – Pacific Region CC / CA de la région du pacifique
  • Charron, Albert – Pacific Region CC / CA de la région du pacifique
  • Chen, Janet – Toronto East / Est
  • Chenier, Robert – Ottawa ITSO / BISF
  • Clark, Neil - Barrie
  • Clarke, Robert – Ottawa ITSO / BISF
  • Cook, Rick - Edmonton
  • Copin, Paul – Toronto West / Ouest
  • Coutu, Sharon - Sudbury
  • Datoo-Hassan, Mumtaz – Toronto East /   Est
  • Derenchuk, Grant – Winnipeg TC / CF
  • Dermek, Stacey – Winnipeg TC / CF
  • Donovan, Jean - Victoria
  • Drozd, John - Montréal
  • Doyle, Dan – Prince George
  • Eason, Linda – Fraser Valley TSO / BSF
  • Fan, Min - Vancouver
  • Gallant, Michele – Summerside TC / CF
  • Gallant, Yvette - Summerside TC / CF
  • Gedge, Brian – London
  • Gill, Brie – Toronto East / Est
  • Giovinazzo, Cathy - Hamilton
  • Girard, Martine – Jonquière TC / CF          
  • Greaves, John – Calgary CC / CA
  • Greco, Leonara - Montréal
  • Green, Leslie - Victoria
  • Guinto, Lendley – Calgary CC / CA
  • Halwa-Haas, Patricia – Edmonton
  • Jackson, Leona - Winnipeg TC / CF
  • Kennedy, Sheila – Surrey TC / CF
  • Khayat, Sabri – RVP / VPR Montréal
  • King, Jeaninne - Regina
  • Knight, Louise - Sudbury
  • Kourlas, Helen – Toronto East / Est
  • Kwamsoos, Wayne - Edmonton
  • Labelle, Nancy – Ottawa TC / CF
  • Lange, Stephanie – Winnipeg TC / CF
  • Lavallie, Paulette – Sudbury
  • Li, Sam - Hamilton  
  • Liles, Patricia - Windsor
  • Lytton, Ian – Pacific Region CC / CA de la région du Pacifique
  • Malhi, Birmaljyot (Jodi) - Calgary CC /        CA
  • Malek, Cheryl – Calgary CC / CA
  • Mar, Sophia – Fraser Valley TSO / BSF
  • Marchand, Vicky – Shawinigan South / Sud
  • Martel, Maude – Jonquière TC / CF
  • McAlduff, Jim – Saint John 
  • McConnell, Janet Lee – Ottawa TC / CF
  • McKenzie, Susan - Hamilton
  • Menard, Peter – Sudbury TC / CF
  • Middleton, Monica – Winnipeg TC / CF
  • Mikita, Don – Winnipeg TC / CF ÿ
  • Milligan, Joanne - Hamilton
  • Mollins, Kelly – St. John’s TSO / BSF
  • Monfils, Marie – Ottawa ITSO / BISF
  • Moodley, Anya – Fraser Valley TSO / BSF
  • More-Moffet, Cara - Edmonton
  • Morrissey, Leigh Ann – St. John’s TC / CF 
  • Muir, Susan – Fraser Valley TSO / BSF
  • Nantel, Sebastien – St. John’s TSO / BSF
  • Norman, Michele – St. John’s TSO / BSF
  • O’Connor, Lisa – Ottawa HQ / AC ÿ         
  • O’Hara, Chris – Summerside TC / CF
  • O’Hara, Greg – Ottawa TC / CF
  • Palendat, Carole – Winnipeg TC / CF
  • Pastuch, Mike – Ottawa HQ / AC   
  • Pinto, Goddfrey - Vancouver
  • Pirie, Lynn – Winnipeg TC / CF
  • Price, Dawne - Penticton
  • Ram, Surinder – Toronto West / Ouest
  • Rambharack, Nazmoon – Toronto Centre
  • Rasmussen, Jeff - Kitchener
  • Reid, Betty – Prince George
  • Reynolds, Sylvia - Windsor
  • Ricard, Pierre – Shawinigan South / Sud
  • Rogalski, Angie – Winnipeg TC / CF
  • Rogoz, Barb - Lethbridge
  • Rose, Tim - Vancouver ÿ  
  • Roy, Réjean – Ottawa East / Est
  • Sampson, Tracey - Hamilton ÿ     
  • Sander, Rhonda – Sudbury
  • Sauriol, Lyanne – Ottawa HQ / AC  ÿ       
  • Scott, Ralph – Ottawa TC / CF
  • Sekaziga, André – Ottawa TC / CF 
  • Seguin, Stacey - Barrie
  • Shawaducki, Sheldon - Regina
  • Shea, Danny – Saint John
  • Smith, Judy – Pacific Region CC / CA de la région du Pacifique
  • Spence, Kirk – Edmonton
  • Taylor, David – Toronto Centre
  • Thiffeault, Jocelyne – Shawinigan South / Sud
  • Todd, Andrew – International TSO / BSF
  • Toor, Sharon – Fraser Valley TSO / BSF
  • Wallace, Patricia – Ottawa Centre
  • Williamson, Pearl - Hamilton
  • Willows, James - Edmonton
  • Wood, Sally – Ottawa TC / CF